Επίσκεψη στο Μουσείο της Αρέθουσας

Στα πλαίσια της προετοιμασίας της τρίτης ροής κινητικότητας του Προγράμματος Erarmus E.A.R.T.H (Essence of Agricultural and Rural Touristic Hospitality), η οποία προβλέπει την επίσκεψη στην πόλη μας των ομάδων των υπολοίπων πέντε χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα το διάστημα 24-29/4/2023, μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν το Μουσείο της Αρέθουσας την Πέμπτη, 9/3/2023.

Συγκεκριμένα, είκοσι μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, με τη συνοδεία των καθηγητριών τους κ.Ζαλακώστα Χρυσούλας (συντονίστριας του προγράμματος), Ζουμπουλίδου Μαρίας και Καπαγιάννη Μάγδας ξεναγήθηκαν από την αρχαιολόγο κ. Κίτσου Γ. στους χώρους του Μουσείου.

Με την πολύτιμη βοήθεια της κ.Κίτσου και την κατατοπιστική ξενάγησή της, γνώρισαν μέσω των εκθεμάτων την ιστορική πορεία της Εύβοιας αλλά και της Σκύρου, ενώ παράλληλα είχαν την ευκαιρία να έχουν μία βιωματική θεώρηση των ιστορικών τους γνώσεων.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών σε διαδραστικό παιχνίδι γνώσεων.