Μαθητές και Εκπαιδευτικοί του 2ου  ΓΕΛ Χαλκίδας, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Εκπαίδευσης Erasmus+ KA2 : “Drops of Life” με θέμα το νερό, φιλοξενήθηκαν από 29 Οκτωβρίου 2018 μέχρι 1 Νοεμβρίου 2018, στο “Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού” στον Στρόβολο Λευκωσίας της Κύπρου.

Η Κύπρος ήταν η πρώτη χώρα–εταίρος, που φιλοξένησε μαθητές και εκπαιδευτικούς, από Φιλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Ουγγαρία και Ελλάδα.

Κατά την διάρκεια της φιλοξενίας οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί από όλες τις χώρες συζήτησαν θέματα σχετικά με την πορεία του προγράμματος και τις δράσεις που θα ακολουθήσουν.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε workshops, activities και παρουσιάσεις σχετικές με το θέμα της δράσης.

Ειδικότερα μαθητές και εκπαιδευτικοί των φιλοξενουμένων χωρών :

• Συμμετείχαν σε διαγωνισμό για το logo του προγράμματος και δημιούργησαν αφίσα με θέμα την ρύπανση του νερού.
  • Παρουσίασαν την χώρα τους, την πόλη τους και το σχολείο τους στην εναρκτήρια συνάντηση.
  • Επισκέφθηκαν το Water Museum της Λευκωσίας, το Thalassa Municipal Museum στην Αγία Νάπα και το Akrotiri Environmetal Education Centre.
  • Επισκέφθηκαν το Larnaka Salt Lake, όπου από ειδικό επιστήμονα ενημερώθηκαν σχετικά και παρατήρησαν το οικοσύστημα της περιοχής.
  • Επισκέφθηκαν το Kouris Dam στην Λεμεσό καθώς και το Limassol Marina.
  • Συμμετείχαν σε εργαστήρια που οργανώθηκαν από το κυπριακό σχολείο και αφορούσαν στη ρύπανση του νερού.
  • Οι μαθητές παρουσίασαν τα προβλήματα των υδάτινων οικοσυστημάτων των χωρών τους.
  • Περπάτησαν κατά μήκος του ποταμού Πεδιαίου και παρατήρησαν τον υδροβιότοπο.
  • Ξεναγήθηκαν στη Λευκωσία, στην Λάρνακα και στην Λεμεσό.
  • Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί όλων των χωρών-εταίρων του Προγράμματος συμμετείχαν σε συναντήσεις όπου συζητήθηκαν θέματα για την πορεία του προγράμματος και τις επόμενες δράσεις.
  • Η Επίσκεψη ολοκληρώθηκε με δείπνο και τοπικούς χορούς σε παραδοσιακό εστιατόριο.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται με επόμενη επίσκεψη στην Φινλανδία και μετά τις επισκέψεις στις υπόλοιπες χώρες-εταίρους το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί στην Χώρα μας όπου θα πραγματοποιηθεί και η εκδήλωση ολοκλήρωσης του Προγράμματος.