Το 2ο Γυμνάσιο Αρρένων, 8τάξιο Γυμνάσιο Νέου Τύπου ιδρύθηκε το 1939, ένα μόλις χρόνο πριν ξεσπάσει ο Β? Παγκόσμιος πόλεμος και τρία χρόνια μετά την επιβολή της Δικτατορίας του Μεταξά. Τα πρώτα χρόνια ήταν «περιφερόμενο». Οι πληροφορίες είναι ασαφείς: στεγάζεται με ενοίκιο σε κτίριο ιδιοκτησίας του Ν. Μπέσκου στην οδό Αβάντων, συστεγάζεται με το Γυμνάσιο Θηλέων στη Δεξαμενή, συστεγάζεται με το 1οΓυμνάσιο στο παλιό κτίριο του 1ου Γυμνασίου? Στην αρχή της δεκαετίας του 1960 επιχωματώνεται ο Βούρκος και αρχίζει η ανέγερση του διδακτηρίου του 2ου Γυμνασίου Αρρένων. Πρωτολειτουργεί στο δικό του, σημερινό, κτίριο το 1964-65. Ο καθηγητής μας κ. Μαζαράκης Ε. θυμάται: «Ο αείμνηστος Βελισσαρίου, ο Γυμνασιάρχης, κατόρθωσε, με δικές του προσπάθειες, εντελώς προσωπικές, και χτίστηκε αυτό το σχολείο. Ήτανε καινούριο, ήτανε θαυμάσιο, βέβαια δεν υπήρχαν όλες οι πτέρυγες. Στην αυλή δεν υπήρχαν αίθουσες, δεν υπήρχε το Γυμναστήριο, υπήρχε όμως το Χημείο.» Κι ο επίσης καθηγητής μας κ. Βοττέας Ν. : «στις αίθουσες υπήρχαν 60 και 70 μαθητές». Μάθαμε επίσης ότι στο 2ο Γυμνάσιο Αρρένων υπάγονταν και τα Γυμνασιακά Παραρτήματα Αμαρύνθου και Ψαχνών από το 1946 και το 1957 αντίστοιχα.

Περιοδικό του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας «Το Καρφί» από το 7ο τεύχος του, αφιερωμένο στην ιστορία του σχολείου μας