Μαθητές του 2ου ΓΕΛ Χαλκίδας επισκέφτηκαν το ερευνητικό κέντρο CERN στην Ελβετία.

Οι μαθητές του 2ου ΓΕΛ Χαλκίδας με πρωτοβουλία του μαθηματικού Θεόδωρου Δημητρακάκη και τη  συνοδεία του μαθηματικού Χαράλαμπου Στεργίου και του χημικού Κυριάκου Κουκουλίθρα επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του CERN στη Γενεύη όπου ενημερώθηκαν από Έλληνες επιστήμονες που συμμετέχουν  σε πειράματα  του CERN  και που αφορούν σε  πρωτοποριακές έρευνες που πραγματοποιούνται σε αυτό .

Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε την περίοδο 21-11-2018 έως 25-11-2018 .Για την πραγματοποίησή της συνέβαλλαν με οικονομική βοήθεια ο Δήμος Χαλκιδέων και η ΕΑΒ, τους οποίους  το Σχολείο και οι μαθητές ευχαριστούν ιδιαίτερα.

Μετά από την επαφή που είχαν στο μεγαλύτερο κέντρο ερευνών στη σωματιδιακή φυσική του κόσμου , οι  μαθητές επέστρεψαν στην Ελλάδα με τις καλύτερες εντυπώσεις , έχοντας εμπλουτίσει τις γνώσεις τους και διευρύνει τους ορίζοντές τους.