Ευρωπαικό Πρόγραμμα ERASMUS+ “Drops of Life”

Το Λύκειο μας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ που στηρίζει την εκπαίδευση, την κατάρτιση, την νεολαία και τον αθλητισμό στην Ευρώπη.

Το έργο, που συμμετείχε το Λύκειο μας, είχε την ονομασία  “Drops of Life”, πραγματοποιήθηκε από το 2018 μέχρι το 2021, αφορούσε το ΝΕΡΟ και συμμετείχαν Λύκεια από την Φινλανδία (ως συντονίστρια χώρα), την Κύπρο, την Ισπανία, την Ουγγαρία και την Ισπανία.

Στα πλαίσια του έργου μαθητές και εκπαιδευτικοί από το Λύκειο συμμετείχαν σε επισκέψεις στις πόλεις των άλλων Σχολείων (Kauhava (ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ), Στρόβολος (ΚΥΠΡΟΣ), Rincon de la Victoria Malaga (ΙΣΠΑΝΙΑ), Budapest (ΟΥΓΓΑΡΙΑ), Pachino Syracuse (ΙΤΑΛΙΑ) και Χαλκίδα (ΕΛΛΑΔΑ).

Κατά την διάρκεια των επισκέψεων οι μαθητές συμμετείχαν σε διάφορες εκπαιδευτικές διαδικασίες, εκπαιδευτικές επισκέψεις, παρουσιάσεις σχετικές με το ΝΕΡΟ και παρουσιάσεις των χωρών, πόλεων και σχολείων τους.

Οι επισκέψεις αναφέρονται πιο κάτω.

1 Επίσκεψη στην ΚΥΠΡΟ (Στροβολο)
2. Επίσκεψη στην ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Kauhava)
3. Επίσκεψη στην ΙΣΠΑΝΙΑ (Rincon de la Victoria)
4. Επίσκεψη στην ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Budapest)
5. Επίσκεψη στην ΙΤΑΛΙΑ (Pachino Syracuse)
6. Επίσκεψη στην ΕΛΛΑΔΑ (Χαλκίδα)

Το Λύκειο μας στα πλαίσια του έργου σχεδίασε και ανέπτυξε το διαδικτυακό έργο TWINSPACE “Drops of Life” που βρίσκεται διαθέσιμο στο

με το οποίο απέσπασε το εθνικό eTwinning Quality Label

Ενώ παράλληλα συμμετείχε και στην ανάπτυξη του διαδικτυακού έργου MEMORY BOOK όπου περιγράφονται οι εντυπώσεις Μαθητών και εκπαιδευτικών από το Πρόγραμμα και τις Επισκέψεις και είναι διαθέσιμο στο

Στα πλαίσια του έργου οι μαθητές μας και οι εκπαιδευτικοί τίμησαν με διάφορα δρώμενα και εκπαιδευτικές δραστηριότητες την Παγκόσμια Ημέρα του Νερού (22 Μαρτίου), την Ημέρα της Ευρώπης (9 Μαΐου) και την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (5 Ιουνίου).

Το Λύκειο μας ευχαριστεί τους Μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα και πρόβαλαν την Πατρίδα μας, την Πόλη μας και το Σχολείο μας στην Ευρώπη.

Εκπαιδευτικοί

Κωνσταντίνος Γιακουμίδης (Διευθυντής και Νομικός Εκπρόσωπος Προγράμματος), Χρυσούλα Ζαλακώστα (υπεύθυνη Προγράμματος και contact person), Αθηνά Τριανταφύλλου, Ευγενία Μπολανάκη, Παρασκευή Καραπανάγου και Χριστίνα Νακοπούλου.